Työryhmät ja hankkeet

Tane voi tarvittaessa perustaa työryhmiä. Työryhmien tehtävänä voi esimerkiksi olla tietyn lainsäädäntöuudistuksen seuraaminen tai Tanen vaalityön valmistelu.

Tanen Tasa-arvo kasvatuksessa -sivusto tarjoaa opetuksen ja varhaiskasvatuksen ammattilaisille tukea työhön.

Kevään 2025 valmistelun tueksi Tane perusti kunta- ja aluevaalikampanjaa suunnittelevan työryhmän.

On Men and masculinities -webinaarisarja

Osana Suomen ja Ahvenanmaan puheenjohtajuuskautta Pohjoismaiden ministerineuvostossa vuonna 2025 Tane toteutti yhteistyössä Miesjärjestöjen keskusliiton kanssa webinaarisarjan otsikolla ”On Men and masculinities - From change and crises to empowerment”.

Kolmiosaisessa webinaarisarjassa käsiteltiin miehiä ja hyvinvointia, miehiin ja miehisyyteen liittyviä kriisejä ja tasa-arvopolitiikan mieskysymyksiä. 

Webinaarisarja toteutettiin englanniksi. Tilaisuudet ovat nähtävissä Tanen YouTube-kanavalla: 

Webinaarisarjan rahoitti Pohjoismaiden ministerineuvosto. 
 

Tasa-arvo kasvatuksessa -sivusto

Tasa-arvo kasvatuksessa on tietopaketti, jonka avulla koulujen ja päiväkotien opetukseen tuodaan sukupuolinäkökulmaa. Sivusto on suunnattu kouluissa ja päiväkodeissa työskenteleville, mutta sitä voivat käyttää myös opiskelijat, vanhemmat ja muut aiheesta kiinnostuneet.

Tasa-arvoasiain neuvottelukunta (Tane) omistaa oikeudet materiaaliin. 

Tasa-arvo kasvatuksessa

Värikkäitä kasveja ja teksti tasa-arvokasvatuksessa.fi.